След 30 години „реформи“ в здравеопазването, то в крайна сметка се е превърнало в едно от най-слабите звена на общественото ни устройство.
Недоволството и сред пациенти, и сред лекари е огромно. Свидетели сме на нарастващо свиване на относителния дял на общественото здравеопазване, недостиг на кадри, затруднен достъп до медицинска помощ, бюрократизация на медицинските грижи, дезинтеграция на връзките между медицинските специалности и пренебрегване на принципа за холистичност в лечението.
Всичко това налага очевидния извод: здравната система се нуждае от истинско преустройство, чиято основна цел е по-достъпна и адекватна медицинска помощ за всеки български гражданин.
Основен проблем е финансирането. В последните години бюджетът за здравеопазване непрекъснато нараства, без това да води до подобряване на здравните грижи.
- Ето защо реформирането трябва да започне от ПРЕМАХВАНЕ НА СТАТУТА НА БОЛНИЦИТЕ КАТО ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА и следователно премахване на оценката на клиничната дейност чрез клинични пътеки. Тъкмо те са предпоставка за лобизъм в НЗОК, а оттам се получава и наблюдаваното надценяване на една и подценяване на друга лечебна работа.
Средствата, които сегашните търговски дружества реализират като печалба, биват инвестирани в дейности извън здравеопазването. Следователно, при желание на болниците да се финансират от НЗОК, те трябва да НЕ СА ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА. Добър вариант е моделът на регистрация от типа на дружествата с нестопанска цел, които са задължени да инвестират печалбата си в своя предмет на дейност, в случая – лечебни дейности и медицински кадри.
- Държавата е абдикирала от здравеопазването извън столицата и големите градове.
Нужен е акцент върху областното и общинско здравеопазване с възможност отделните региони сами да регулират своите нужди съобразно демографията си и заболеваемостта.
- Важен държавен приоритет трябва да е мотивацията на медицински кадри за работа в трудно достъпни региони.
- Реорганизация на работата в ЦСМП (бърза помощ) чрез навлизането на парамедици в тях. Реорганизация на спешните портали, обвързване на финансирането от НЗОК с предоставянето на спешна помощ, в т.ч. и от частните болници.
- Ограничаване на доплащането на медикаменти и консумативи посредством създаване на електронна борса на изделията, за да се види какви цени предлагат различните фирми; намаляване на ДДС на лекарствата.
- Обвързване на държавното финансиране на медицинското образование с ангажимент за работа в страната за определен период. Да се предвиди възможност за стипендии и от регионите за попълване на дефицита от медицински кадри там.
- Намаляване на бюрократичната тежест в работата на лекарите, за да могат да отделят нужното време за своите пациенти.